Samorząd Województwa Pomorskiego zorganizował serię warsztatów skierowanych do przedstawicieli wszystkich gmin oraz straży gminnych i miejskich z terenu województwa pomorskiego. Szkolenia te miały na celu wsparcie samorządów lokalnych w realizacji zadań wynikających z programów ochrony powietrza oraz zadań kontrolnych służących egzekwowaniu wymagań określonych w uchwałach antysmogowych.
Samorząd Województwa Pomorskiego od wielu lat aktywnie współpracuje z pomorskimi JST, realizując przypisane mu zadania tj. koordynację wdrażania uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza, monitorowanie postępu wymiany nieefektywnych urządzeń na paliwa stałe oraz prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w regionie. Dlatego też od 2021 roku, Urząd Marszałkowski co roku organizuje szkolenia oraz spotkania informacyjne skierowane do wszystkich gmin pomorskich, jak również powiatów oraz mieszkańców regionu.
Dzięki współpracy pomorskich samorządów, w ramach powołanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka Pomorskiego Forum Dialogu ds. Środowiska, tegoroczne szkolenia mogły odbyć się w czterech różnych lokalizacjach naszego województwa. Formuła spotkań szkoleniowych w mniejszych grupach umożliwiła przekazanie uczestnikom zarówno wiedzy teoretycznej, jak i informacji praktycznych.
Serdecznie dziękujemy włodarzom wymienionych poniżej miast i gmin oraz starostom powiatowym za pomoc w organizacji warsztatów, które przyczynią się do zwiększenia dbałości o czyste powietrze Pomorza!
Miejsce warsztatów:
- dnia 26 września w Świetlicy Kulturalno-Oświatowej w Dzierżążnie, gmina Morzeszczyn, powiat tczewski;
- dnia 27 września w Starostwie Powiatowym w Wejherowie, powiat wejherowski;
- dnia 05 października w Starostwie Powiatowym w Słupsku, powiat słupski;
- dnia 06 października w Gminnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Mikołajkach Pomorskich, powiat sztumski.
Cel warsztatów:
- pogłębienie wiedzy na temat wymogów uchwał antysmogowych;
- zdobycie praktycznych umiejętności przeprowadzania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów uchwał antysmogowych;
- poznanie możliwości nakładania sankcji za nieprzestrzeganie tych przepisów.
Forma warsztatów:
- część teoretyczna: zapisy programów ochrony powietrza, wymogi uchwał antysmogowych, sankcje za nieprzestrzeganie wymogów uchwał antysmogowych, wymagania prawne dla urządzeń grzewczych i paliw stałych;
- część praktyczna: weryfikacja wymagań względem kotłów na paliwa stałe na przykładach kotłowni zlokalizowanych w miejscach przeprowadzenia warsztatów, pobieranie i zabezpieczanie próbek popiołu z palenisk do badań laboratoryjnych, rozróżnianie rodzajów paliw stałych, badanie wilgotności drewna.