NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – UCHWAŁY ANTYSMOGOWE DLA MIAST I POZA MIASTAMI:
TAK – pod warunkiem, że będzie to węgiel dobrej jakości, a kocioł/piec spełnia wymogi uchwały antysmogowej. Zakazy dotyczące spalania paliw stałych wchodzą w życie stopniowo, zgodnie z terminami na wymianę urządzeń grzewczych określonymi w uchwale, i tylko tam, gdzie istnieje możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej i/lub gazowej. 1 września 2024 r. wszedł w życie zakaz użytkowania urządzeń grzewczych niespełniających co najmniej wymagań dla kl. 3 oraz nieposiadających tabliczki znamionowej.
Od 1 stycznia 2021 r. nie można stosować paliw najgorszej jakości, wycofanych z obrotu na podstawie ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, tj. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego, paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%. Oczywiście zakazane jest również (odrębnymi przepisami) spalanie odpadów.
Instalację, w której następuje spalanie paliw, należy wymienić, jeżeli nie spełnia wymagań ekoprojektu (ekodesign). Termin wymiany zależy od klasy danego urządzenia. Informacje dotyczące klasy urządzenia znajdują się na tabliczce znamionowej.
Za wymianę urządzenia grzewczego niespełniającego wymagań ekoprojektu odpowiedzialny jest właściciel instalacji, w której następuje spalanie paliw.
Uchwały antysmogowe dotyczą instalacji o mocy mniejszej niż 1 MW, których użytkowanie służy do:
W związku z powyższym zapisy te nie dotyczą warsztatów kowalskich (kuźni) używających tradycyjnych technik kucia, pizzerii, wędzarni i innych tego typ działalności. Niemniej jednak należy pamiętać, że obowiązuje zakaz stosowania/spalania paliw najgorszej jakości, m.in.: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego czy paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%.
Od 1 września 2024 r. nie można już eksploatować kotłów poniżej klasy 3 oraz tych bez tabliczki znamionowej (tzw. pozaklasowych).
Od 1 września 2026 r. nie będzie można eksploatować kotłów, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 i 4.
TAK. Od 1 lipca 2035 r. nie będzie można eksploatować również kotłów, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 5.
NIE. Od momentu wejścia w życie uchwały nie można instalować urządzeń, które nie spełniają wymagań ekoprojektu. Dlatego kocioł o klasie niższej niż 3 lub nieposiadający tabliczki znamionowej należy wymienić na kocioł na paliwo stałe spełniający wymagania ekoprojektu. UWAGA! Należy pamiętać, że urządzenia na paliwo stałe można obecnie instalować tylko tam, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej (na terenach poza miastami) lub do sieci ciepłowniczej i/lub gazowej (w miastach). W przypadku dostępu do sieci, nowe źródło ciepła nie może wymagać spalania paliwa stałego.
Miejscowe ogrzewacze powietrza niespełniające wymagań ekoprojektu nie mogą być eksploatowane od 1 września 2024 r.
TAK. Dopuszcza się okazjonalne spalanie biomasy w kominku również tam, gdzie jest dostęp do sieci ciepłowniczej i/lub sieci gazowej, o ile spełnia on wymagania w zakresie ekoprojektu, a jego eksploatacja nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących.
Termin ten odnosi się do faktu, że zgodnie z przepisami Prawa budowlanego kominek nie powinien być podstawowym źródłem ciepła. W kontekście uchwały antysmogowej decydującym kryterium jest spełnianie wymagań ekoprojektu oraz brak uciążliwości na terenach sąsiadujących.
NIE. Usuwając nieefektywne źródło ciepła, należy tylko mieć na uwadze, że: w miastach – jeśli istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej i/lub gazowej, nie można już instalować urządzeń na paliwa stałe, jednak wybór sposobu ogrzewania – czy będzie to podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, czy OZE – należy do właściciela instalacji; poza miastami – analogicznie, z tym, że zakaz stosowania paliw stałych dotyczy tylko terenów z dostępem do sieci ciepłowniczej.
Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą będą prowadzić w szczególności:
Dokumenty, jakie mogą być wymagane do okazania w trakcie kontroli to:
Zgodnie z art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96 (uchwały antysmogowe), podlega karze grzywny.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych. Ustawa Prawo ochrony środowiska daje także gminom narzędzia, których wykorzystanie może skutkować w określonych warunkach grzywną wynoszącą w sumie nawet 50000 zł.
Dostępne formy dofinansowania to:
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA MIASTA SOPOTU:
NIE. Zakaz palenia paliwami stałymi na terenie miasta Sopotu zaczął obowiązywać od 01 stycznia 2024 roku.
Od 1 stycznia 2024 r. na terenie miasta Sopotu dopuszczone jest stosowanie wyłącznie następujących rodzajów paliw:
Ponadto dopuszczone jest podłączenie się do sieci ciepłowniczej i/lub oraz wykorzystanie OZE.
TAK. O ile:
Programy dotacyjne Miasta Sopot realizowane na podstawie UCHWAŁY NR XVIII/320/2020 z dnia 17 września 2020 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr IV/48/2019 Rady Miasta Sopotu z dnia 7 lutego 2019 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Miasta Sopotu na dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych na terenie Miasta Sopotu, umożliwiające uzyskanie dofinansowania wynoszącego nawet 100% kosztów inwestycji w wymianę źródła ogrzewania, zostały już zakończone. Aktualnie nadal możliwe jest dofinansowanie podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej. Zmiany dotyczące zasad udzielania dotacji z zakresu ochrony powietrza są w trakcie przygotowywania.