NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – UCHWAŁY ANTYSMOGOWE DLA MIAST I POZA MIASTAMI:
TAK – pod warunkiem, że będzie to węgiel dobrej jakości. Zakazy dotyczące spalania paliw stałych będą wchodziły w życie stopniowo, zgodnie z terminami określonymi w uchwale na wymianę urządzeń grzewczych i tylko tam, gdzie istnieje możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej i/lub gazowej.
Od 1 stycznia 2021 r. nie można stosować paliw najgorszej jakości, wycofanych z obrotu na podstawie ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, t.j. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, mieszanin paliw z dodatkiem lub bez dodatku innych substancji, zawierających mniej niż 85% węgla kamiennego, paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%. Oczywiście zakazane jest również (odrębnymi przepisami) spalanie odpadów.
Instalacje, w której następuje spalanie paliw, należy wymienić jeżeli nie spełniają wymagań ekoprojektu (ekodesign). Informacje dotyczące klasy urządzenia znajdują na tabliczce znamionowej.
Za wymianę kotła niespełniającego wymagań ekoprojektu odpowiedzialny jest właściciel instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Uchwały antysmogowe dotyczą instalacji, których użytkowanie służy do:
W związku z powyższym zapisy te nie dotyczą warsztatów kowalskich (kuźni) używających tradycyjnych technik kucia, pizzerii, wędzarni i innych tego typ działalności. Niemniej jednak należy pamiętać, że po wejściu w życie uchwały, od 01 stycznia 2021 r. będzie obowiązywał zakaz stosowania/spalania paliw najgorszej jakości, m.in.: mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego czy paliw zawierających biomasę o wilgotności powyżej 20%.
Od dnia 01 września 2024 r. nie można eksploatować kotłów poniżej klasy 3, bez tabliczki znamionowej (tzw. pozaklasowych).
Od dnia 01 września 2026 r. nie można eksploatować kotłów, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 i 4.
TAK. Od dnia 01 lipca 2035 r. nie można eksploatować kotłów, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych odpowiadających klasie 5.
Kominki niespełniające wymagań ekoprojektu lub nieposiadające tabliczki znamionowej, nie mogą być eksploatowane od dnia 01 września 2024 r.
TAK. Dopuszcza się okazjonalne spalanie biomasy w kominkach, tam gdzie jest dostęp do sieci ciepłowniczej i/lub sieci gazowej, o ile spełniają wymagania w zakresie ekoprojektu, a ich eksploatacja nie powoduje uciążliwości, w tym zadymienia, na terenach sąsiadujących.
Termin ten odnosi się do faktu, że zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, kominek nie powinien być podstawowym źródłem ciepła. W kontekście uchwały antysmogowej decydującym kryterium jest klasa urządzenia oraz brak uciążliwości na terenach sąsiadujących.
NIE. W miastach: Jeśli istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej i/lub gazowej, po datach określonych uchwałą nie będzie można stosować paliw stałych, jednak wybór sposobu ogrzewania – czy będzie to podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy OZE, zależy od właściciela instalacji. Poza miastami: analogicznie, z tym że zakaz stosowania paliw stałych dotyczy tylko terenów z dostępem do sieci ciepłowniczej.
Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą będą prowadzić w szczególności:
Dokumenty, jakie mogą być wymagane do okazania w trakcie kontroli to:
Zgodnie z art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96 (uchwały antysmogowe), podlega karze grzywny.
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych.
Dostępne formy dofinansowania to:
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA MIASTA SOPOTU:
TAK. Zakaz palenia paliwami stałymi na terenie miasta Sopotu zacznie obowiązywać od dnia 01 stycznia 2024 roku.
Po 1 stycznia 2024 r. na terenie miasta Sopotu dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie następujących rodzajów paliw:
Ponadto dopuszczone będzie podłączenie się do sieci ciepłowniczej i/lub oraz wykorzystanie OZE.
TAK. O ile:
Na podstawie UCHWAŁY NR XVIII/320/2020 z dnia 17 września 2020 r. w sprawie: ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr IV/48/2019 Rady Miasta Sopotu z dnia 7 lutego 2019 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Miasta Sopotu na dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska
i gospodarki wodnej realizowanych na terenie Miasta Sopotu, dotacje celowe będą udzielane z przeznaczeniem na realizację inwestycji związanych z, m.in.: